Podnieść jakość budownictwa
Instytut Techniki Budowlanej rozpoczął prace nad przygotowaniem strategii zrównoważonego budownictwa w Polsce. Na początek Instytut przygotowuje projekt „dokumentu dyskusyjnego” dla władz administracyjnych.
9 czerwca 2009 roku ITB zorganizował seminarium szkoleniowe „Wymagania zrównoważonego budownictwa w Polsce”, poświęcone regulacjom prawnym, pracom normalizacyjnym oraz problemom z przygotowaniem takiej strategii. Jadwiga Tworek – pełnomocnik dyrektora ITB ds. harmonizacji europejskiej poinformowała o prawdziwej ofensywie legislacyjnej UE w zakresie budownictwa zrównoważonego.
Wśród nowych inicjatyw Komisji Europejskiej warto wymienić projekt rozporządzenia dotyczącego zharmonizowanego sposobu wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych oraz projekt rozporządzenia Komisji ws. „zielonych” zamówień publicznych ( GPP ). Zdaniem Komisji aspekty zrównoważonego budownictwa należy wprowadzić do norm projektowych, o czym mówił dr Sebastian Wall. W tym zakresie trwają prace w CEN ( European Committee for Standardization ) oraz w niedawno powołanym w PKN Komitecie Technicznym ds. Zrównoważonego Budownictwa.
Ważny jest także rozwój etykietowania ekologicznego wyrobów, referat na ten temat wygłosił dr Michał Piasecki. W przyszłości świadectwo charakterystyki energetycznej budynku stało by się częścią składową tzw. oceny ekologicznej budynku.
ITB przygotowuje i rozsyła zainteresowanym informator o budownictwie zrównoważonym w UE (patrz: www.itb.pl/zrownowazone-budownictwo).
„Termomodernizacja i co dalej” – to z kolei tytuł seminarium szkoleniowego, które odbyło się w dniach 15-16 czerwca 2009 roku w Miedzeszynie, a które ITB przygotował we współpracy ze Związkiem Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa ( ZPPMdB ) oraz firmami Termo Organika i Sto-ispo.
W seminarium uczestniczyli m.in. Marek Kaproń – dyrektor ITB oraz Ryszard Kowalski – przewodniczący ZPPMdB. Obrady podzielono na trzy części dotyczące: środowiska regulacyjnego, rynku i techniki. Warto zwrócić uwagę na to połączenie, gdyż, jak powiedział Ryszard Kowalski, zwykle mówimy energia, a myślimy pieniądze. Wskazał on także na fakt, że w najbliższych latach będą rosły ceny zarówno energii, jak i koszty inwestycji termomodernizacyjnych ( ze względu choćby na nowe technologie oraz wyższe kwalifikacje pracowników ). Tym cenniejsze jest każde wsparcie dla termomodernizacji.
Obecnie takim wsparciem jest obniżona stawka VAT dla budownictwa mieszkaniowego i ustawa termomodernizacyjna, ponadto powstaje projekt wspierania prostych inwestycji ( wymiana okien, drzwi, docieplanie ścian, wymiana kotłów, montaż kolektorów ),skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych i do wspólnot mieszkaniowych. Projekt zakłada udzielanie gwarancji kredytowych przez BGK bankom kredytującym finansowanie takich inwestycji.
Obecne oczekiwania inwestorów w zakresie docieplania koncentrują się na dobrej izolacyjności i estetycznej elewacji za możliwie niską cenę. Wiele na seminarium mówiono o jakości ocieplania i docieplania, o technologii ocieplania ścian zewnętrznych ( ETICS ), jej wpływie na bezpieczeństwo pożarowe, akustykę, błędach wykonawczych oraz innowacjach w zakresie ocieplania. Pracownicy ITB opracowali nową instrukcję „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonywania’ ( nr 447/2009 ).
Jest przygotowywany projekt norm zharmonizowanych na ETICS, choć będą to normy tylko na pewne zakresy zastosowań, np. ocieplanie na podłożu betonowym.
Technologia ocieplania zewnętrznych ścian budynków w Polsce przez wile lat była nazywana BSO, obecnie stosowany jest skrót ETICS ( ang. External Thermal Insulation Composite System ).
W walce o jakość termomodernizacji ważną rolę odgrywają aprobaty, rekomendacje techniczne i certyfikaty udzielane przez ITB. Nowością będzie certyfikacja osób wykonujących i nadzorujących prace termomodernizacyjne.