Efekt piaskowca na elewacji
Elewacja wykonana z piaskowca jest pełna elegancji i majestatu. Ten naturalny materiał występuje w kilku wyjątkowych kolorach, takich jak odcienie żółci, beżu, różu, szarości, a nawet grafitu. Dzięki temu każdy właściciel budynku dobierze idealny efekt piaskowca na elewacji do swojego budynku.
Myślisz o lekko chropowatym efekcie piaskowca na elewacji? A może preferujesz gładkie i harmonijne powierzchnie z naturalnych kamieni? Piaskowiec to plastyczny i elastyczny materiał, dlatego z łatwością można uformować go w dowolne struktury, według Twojego uznania. Pięknie będzie prezentował się na domach, jak i biurach lub zakładach pracy.
Efekt piaskowca na elewacji – czym się wyróżnia?
Piaskowiec to unikalny materiał. Ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne świetnie sprawdzi się w klasycznym, jak i nowoczesnym budownictwie. Zwłaszcza w okolicy drzwi wejściowych i narożników będzie prezentował się nadzwyczaj elegancko.
Efekt piaskowca na elewacji przyjmuje wiele postaci – struktura ścian może być porowata, wygładzona, rzeźbiona czy profilowana. Dzięki temu każda elewacja jest niepowtarzalna i oryginalna!
Poza niezwykle atrakcyjnym designem, piaskowiec jest niewrażliwy na blaknięcie i utratę koloru. Przy odpowiedniej pielęgnacji elewacja z tego materiału nawet po kilkunastu latach wygląda jak nowa. W dużej mierze ma na to wpływ ponadprzeciętna odporność piaskowca na mróz, wilgoć i promieniowanie słoneczne.
Efekt piaskowca na elewacji spełni oczekiwania każdego właściciela obiektu. Wspomniane tworzywo ma mocno zbitą strukturę, w efekcie czego nie kruszeje ani nie nasiąka wilgocią. Jeśli zatem marzysz o reprezentatywnym obiekcie, postaw na nowoczesny efekt piaskowca na elewacji!
Jak powstaje efekt piaskowca na elewacji? Instrukcja krok po kroku
Poniżej przedstawiamy przykładową instrukcję realizacji efektu piaskowca na elewacji.
Przygotowanie powierzchni
Upewnij się, że podłoże, na które nakładany będzie tynk ATLAS DEKO M TM6, jest stabilne, równe (to bardzo ważne, ponieważ wszelkie nierówności zostaną odwzorowane), czyste i suche.
Gruntowanie podłoża
Zagruntuj powierzchnię podkładową masą tynkarską ATLAS CERPLAST.
Przygotowanie masy tynkarskiej
Przed przystąpieniem do prac przemieszaj masę w celu osiągnięcia jednolitej konsystencji.
Nakładanie masy
Nakładanie ręczne:
Nałóż masę na podłoże w warstwie na grubość kruszywa przy pomocy pacy gładkiej ze stali nierdzewnej (standardowej lub weneckiej), jednocześnie wygładzając warstwę w jednym kierunku. Pacę prowadź pod jak najmniejszym kątem w celu uniknięcia powstawania drobnych nierówności, tzw. tarki. Nadmiar materiału ściągnij z powrotem do wiadra, przemieszaj.
Uwaga: Tynk Deko M TM5 zawiera drobne kruszywo. Jeżeli podłoże nie jest idealnie równe, może zajść potrzeba nałożenia drugiej warstwy po 24 godzinach od aplikacji pierwszej.
Nakładanie mechaniczne
ETAP I: nakładanie ręczne pierwszej warstwy Za pomocą pacy ze stali nierdzewnej gładkiej (standardowej lub weneckiej) nałóż pierwszą warstwę tynku o grubości kruszywa, jednocześnie wygładzaj ją w jednym kierunku. Pacę prowadź pod jak najmniejszym kątem w celu uniknięcia drobnych nierówności.
ETAP II: nakładanie mechaniczne warstwy właściwej
Rozcieńcz masę wodą (dodatek do 5%) i dokładnie wymieszaj mieszankę do uzyskania jednolitej konsystencji.
* Po upływie 30-40 minut od nałożenia pierwszej warstwy (ETAP I) natryśnij kolejną warstwę za pomocą kompresora z pistoletem koszowym, stosując dyszę 6 mm (dystans od powierzchni: 1 m, ciśnienie robocze: 1-3 atm). Natryskiwana warstwa ma mieć „delikatną”, przypominającą naturalny kamień fakturę.
Uwaga: Pierwszą warstwę można również nakładać mechanicznie. Pamiętaj o rozcieńczeniu mieszanki wodą (dodatek do 5%)