Quick contact info

Introducing a truly professional WordPress theme built to last! We developed Wilmër for all construction & architecture sites.

icon_widget_image Monday-Friday: 9am to 5pm; Satuday: 10ap to 2pm icon_widget_image 7300-7398 Colonial Rd, Brooklyn, NY 11209, USA icon_widget_image + (123) 1234-567-8900 + (123) 1234-567-8901 icon_widget_image wilmer@qodeinteractive.com wilmer2@qodeinteractive.com

Efekt deski na elewacji

Chciałbyś, żeby Twój budynek był podziwiany przez całe pokolenia? Z efektem drewna na elewacji masz to zagwarantowane! Drewno to jeden z najbardziej majestatycznych, eleganckich i luksusowych materiałów. Co ciekawe, świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku klasycznego budownictwa, ale także nowoczesnego. Dlaczego? Głównie z tego względu, że producenci oferują zarówno efekt drewna postarzanego, jak i nowego. Każdy zatem dopasuje go do swojego obiektu.

Unikatowe usłojenie, głębia kolorów, przeróżne odcienie, w tym sosnowy, mahoniowy, dębowy…  efekt drewna na elewacji to kwintesencja elegancji. Ten materiał nigdy nie wyjdzie z mody

Efekt drewna na elewacji – co go wyróżnia?

Producenci oferują coraz nowocześniejsze materiały budowlane. Mimo tego, drewno zawsze jest cenione i uznawane za jeden z najpiękniejszych surowców na świecie. Wykorzystywane od zarania dziejów, zostanie z nami jeszcze przez wieki. Dlatego znajduje zastosowanie w klasycznym, jak i nowoczesnym budownictwie. 

Efekt drewna na elewacji nie tylko cieszy oczy, ale też ma mnóstwo zalet użytkowych. Tynk gwarantuje trwałość na wiele lat, bez konieczności konserwacji i pielęgnacji. Wyróżnia go także odporność na wilgoć, w efekcie czego nie kurczy się ani nie pęcznieje. Efekt drewna na elewacji zapewnia niewrażliwość na pleśń i grzyby, a także ogień i promieniowanie słoneczne. W efekcie tego materiał charakteryzuje nieskazitelny wygląd przez co najmniej dekadę!

Jak wykonać efekt deski na elewacji? Instrukcja krok po kroku

Poniżej przedstawiamy przykładową instrukcję realizacji efektu drewna na elewacji.

Przygotuj powierzchnię na której będziesz kładł tynk Cermit WN

Podłoże powinno być: stabilne, suche, równe, oczyszczone i zagruntowane masą ATLAS CERPLAST.

01

Przygotowanie masy tynkarskiej Cermit WN

  • Przygotowując tynk do nakładania ręcznego, materiał z worka wsyp do wiadra i wstępnie przemieszaj na sucho w celu ujednolicenia mieszanki.
  • Następnie mieszankę przesyp do pojemnika z wodą (5,25 – 6,0 I wody na 25 kg suchej mieszanki) i mieszaj mechanicznie, aż do uzyskania jednolitej, homogenicznej masy
  • Rozrobioną masę odstaw na 5 minut i ponownie wymieszaj. Po przygotowaniu trzeba ją wykorzystać w ciągu ok. 1 godziny. W trakcie pracy warto, co pewien czas, przemieszać masę w celu ujednorodnienia konsystencji, unikając dodawania wody.
02

Nakładanie masy i fakturowanie

  • Zacznij od nałożenia warstwy szczepnej na powierzchnię, na której chcesz nałożyć tynk.
  • Następnie na powierzchnię nanieś równomiernie tynk na grubość ok. 3-4 mm. Aby ujednolicić grubość warstwy wyprawy przeczesz ją ponownie pacą o zębach 10 mm prowadzonej pod kątem 45 stopni.
  • Kolejna czynność to wygładzenie masy do uzyskania równej i odpowiednio gładkiej powierzchni.
  • Zaczekaj aż masa wstępnie stężeje i lekko przeschnie powierzchniowo. W zależności od warunków atmosferycznych może to być około 20 – 60 min., czas ten trzeba ściśle kontrolować.
  • Przed odbiciem formy powinieneś wyznaczyć i zaznaczyć poziom – najlepiej za pomocą długiej poziomicy. W tym czasie przygotuj formę silikonową.
  • Formę, przed I użyciem, dokładnie posmaruj środkiem antyadhezyjnym: ATLAS ŚRODEK ANTYADHEZYJNY DO FORM SILIKONOWYCH IMITUJĄCYCH DREWNO.
  • Następnie formę silikonową zwiń w taki sposób, aby faktura drewna była po zewnętrznej stronie.
  • Wszystko gotowe! Możesz zacząć odciskać formę. Do odbicia formy potrzebne będą co najmniej dwie osoby: jedna, która rozwija szablon i dociska go do powierzchni tynku (można to zrobić za pomocą sztywnego wałka lub dokładnie ręką), a druga osoba zwija go tak, aby szablon nie odrywał się od powierzchni.
  • Drugą deskę odbij w taki sposób, żeby szablon delikatnie nachodził na poprzednio odciśniętą „deskę”. 

Uwaga! Nie dociskamy górnej krawędzi deski, jeśli chcemy aby deska miała inną szerokość niż 20 cm (Szablon silikonowy jest rozmiaru 20 x 200 cm)
Wszelkie pozostałości tynku w zagłębieniach formy należy na bieżąco usuwać (np. pędzlem) przed ponownym użyciem. Polecane jest nie rzadziej niż co dwa odbicia szablonu kolejne pokrycie środkiem antyadhezyjnym Atlas.

Masa po 24 h jest twarda, po 5 dniach może być pokrywana impregnatem barwiącym ATLAS BEJCA DO TYNKU IMITUJĄCEGO FAKTURĘ DREWNA

03

Pokrywanie tynku Bejcą w jednym z 10 kolorów

  • Bejcę przed użyciem dokładnie wymieszaj. Czynność tą najlepiej wykonać mechanicznie, stosując wolnoobrotową wiertarkę, ale można też zrobić to ręcznie.
  • ATLAS BEJCA powinna być nanoszona na podłoże przy użyciu pędzla, wałka, gąbki. Malowanie Bejcą na tynku Cermit WN powinno następować wzdłuż odciśniętych słojów „deski”. W przypadku stosowania aplikacji natryskowej należy dokładnie osłonić przyległe fragmenty elewacji oraz stolarkę okienną i drzwiową siatką elewacyjną. Impregnat należy nanosić na podłoże jednolitą, cienka warstwą, uniemożliwiając powstawanie zacieków i niedomalowań. Wszelkie zagłębienia wynikające z rysunku drewna muszą być dokładnie zabezpieczone powłoką. Niedopuszczalne jest pozostawianie miejsc niedomalowanych.
  • Tak przygotowaną powierzchnię możesz zostawić do wyschnięcia albo dodatkowo ją postarzyć poprzez przecieranie delikatnie wilgotną gąbką.
  • Nie stosować na silnie nasłonecznionych fragmentach elewacji. Powierzchnie malowane powinny być chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem przed i ok. 24 h po aplikacji, stosować siatki ochronne na rusztowaniach. Do czasu całkowitego wyschnięcia impregnatu barwiona powierzchnia powinna być chroniona przed kurzem i deszczem.
04

Efekt naturalnego drewna

Efekt starzonego drewna

Napisz do nas Zadzwoń501 601 004