Ciepło, coraz cieplej, biało
Badanie kamerą termowizyjną to najprostsza metoda znalezienia miejsc, którymi ciepło ucieka nam z domu.
Dlaczego pomieszczenia są niedogrzane, a ogrzewanie kosztuje coraz więcej? Jaką masz pewność, że firma poprawnie wykonała izolację ścian? Bezinwazyjnie pokażemy ci niewidoczne gołym okiem usterki.
Tak reklamuje się w Internecie jedna z warszawskich firm oferujących badania termowizyjne budynków. Klienci najczęściej przychodzą do nas po sezonie grzewczym, gdy rachunki za ogrzewanie szarpnęły ich mocno po kieszeni – mówi Wojciech Barcz, który od kilku lat świadczy usługi termowizyjne.
Badanie kamerą termowizyjną budynku mieszkalnego to najszybsza i najlepsza metoda, by zobaczyć, którędy ucieka ciepło. Urządzenie reaguje bowiem na różnicę temperatur.
Co można wykryć dzięki kamerze? Na przykład, czy ciepło nie ucieka przez tak zwane mostki cieplne, czyli te miejsca, gdzie łączą się elementy konstrukcyjne budynku, na przykład balkon czy narożniki domu.
Źle zaizolowane mostki działają jak czarne dziury, wysysające ciepło ze środka. Zdjęcia z kamery pozwalają także sprawdzić, czy okna i drzwi wejściowe do domu są wystarczająco szczelne.
Kamera wizyjna pokazuje też stan izolacji ścian. Jeśli inwestor albo firma remontowa niedbale położyli wełnę mineralną lub niestarannie połączyli płyty izolacyjne, termogram pokaże nam to jak na dłoni. Urządzenie wykryje także wilgoć na ścianach, które są zakryte tynkiem, lub usterki w ogrzewaniu podłogowym.
Z zalet kamer termowizyjnych korzystają nie tylko indywidualni klienci, lecz także samorządy. W styczniu 2010 roku Urząd Miejski w Poznaniu zafundował mieszkańcom 200 domków jednorodzinnych bezpłatne badanie termowizyjne, po to, by pomóc im bardziej racjonalnie oszczędzać energię.
Wystarczyło zalogować się na stronę urzędu. Zainteresowanie tą usługą było tak duże, że limit miejsc wyczerpał się w ciągu 24 godzin.
Co pokazało badanie? Każdy z 200 przebadanych domów miał usterki termoizolacyjne. Najczęściej były to źle zaizolowane okna, pęknięcia ścian lub niewystarczająca izolacja ścian.
Badanie przy minus 5
Badania termowizyjne najlepiej wykonywać wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około minus 5 stopni Celsjusza, a temperatura w środku badanego budynku to około 20 stopni.
Cena badania zależy od firmy i wielkości budynku. Za wstępne badanie domu jednorodzinnego o powierzchni do 200 mkw. zapłacimy minimum 250 złotych. Takie samo badanie, ale już z raportem, analizą usterek i nagraniem zdjęć na CD, to już koszt od 400 zł.