5. Efekt deski na elewacji

efekt deski
na elewacji

Jak wykonać efekt deski na elewacji? - instrukcja krok po kroku

1. Przygotuj powierzchnię na której będziesz kładł tynk Cermit WN (tynk, dzięki któremu uzyskasz fakturę drewna)

Podłoże powinno być: stabilne, suche, równe, oczyszczone i zagruntowa¬ne masą ATLAS CERPLAST.

2. Przygotowanie masy tynkarskiej Cermit WN

Przygotowując tynk do nakładania ręcznego, mate¬riał z worka wsyp do wiadra i wstępnie przemieszaj na sucho w celu ujednolicenia mieszanki. Następnie mieszankę przesyp do pojemnika z wodą (5,25 - 6,0 I wody na 25 kg suchej mieszan¬ki) i mieszaj mechanicznie, aż do uzyskania jednoli¬tej, homogenicznej masy. Rozrobioną masę odstaw na 5 minut i ponownie wymieszaj. Po przygotowaniu trzeba ją wykorzy¬stać w ciągu ok. 1 godziny. W trakcie pracy warto, co pewien czas, przemieszać masę w celu ujedno- rodnienia konsystencji, unikając dodawania wody.

3. Nakładanie masy i fakturowanie

Zacznij od nałożenia warstwy szczepnej na powierzchnię, na której chcesz nałożyć tynk.
Następnie na powierzchnię nanieś równomiernie tynk na grubość ok. 3-4 mm. Aby ujednolicić grubość warstwy wyprawy przeczesz ją ponownie pacą o zębach 10 mm prowadzonej pod kątem 45 stopni. Kolejna czynność to wygładzenie masy do uzyska¬nia równej i odpowiednio gładkiej powierzchni.

Zaczekaj aż masa wstępnie stężeje i lekko prze¬schnie powierzchniowo. W zależności od warun¬ków atmosferycznych może to być około 20 - 60 min., czas ten trzeba ściśle kontrolować. Przed odbiciem formy powinieneś wyznaczyć i zaznaczyć poziom - najlepiej za pomocą długiej poziomicy. W tym czasie przygotuj formę silikonową.

Formę, przed I użyciem, dokładnie posmaruj środkiem antyadhezyjnym: ATLAS ŚRODEK ANTYADHEZYJNY DO FORM SILIKONOWYCH IMITUJĄCYCH DREWNO. Następnie formę silikonową zwiń w taki sposób, aby faktura drewna była po zewnętrznej stronie. Wszystko gotowe! Możesz zacząć odciskać formę. Do odbicia formy potrzebne będą co najmniej dwie osoby: jedna, która rozwija szablon i dociska go do powierzchni tynku (można to zrobić za pomocą sztywnego wałka lub dokładnie ręką), a druga osoba zwija go tak, aby szablon nie odrywał się od powierzchni.
Drugą deskę odbij w taki sposób, żeby szablon delikatnie nachodził na poprzednio odciśniętą "deskę". Uwaga! Nie dociskamy górnej krawędzi deski, jeśli chcemy aby deska miała inną szerokość niż 20 cm (Szablon silikonowy jest rozmiaru 20 x 200 cm)
Wszelkie pozostałości tynku w zagłębieniach formy należy na bieżąco usuwać (np. pędzlem) przed ponownym użyciem. Polecane jest nie rzadziej niż co dwa odbicia szablonu kolejne pokrycie środ¬kiem antyadhezyjnym Atlas.
Masa po 24 h jest twarda, po 5 dniach może być pokrywana impregnatem barwiącym ATLAS BEJCA DO TYNKU IMITUJĄCEGO FAKTURĘ DREWNA.

4. Pokrywanie tynku Bejcą w jednym z 10 kolorów

Bejcę przed użyciem dokładnie wymieszaj. Czynność tą najlepiej wykonać mechanicznie, stosując wolnoobrotową wiertarkę, ale można też zrobić to ręcznie.
ATLAS BEJCA powinna być nanoszona na podłoże przy użyciu pędzla, wałka, gąbki. Malowanie Bejcą na tynku Cermit WN powinno następować wzdłuż odciśniętych słojów „deski". W przypadku stosowania aplikacji natryskowej należy dokładnie osłonić przyległe fragmenty elewacji oraz stolarkę okienną i drzwiową siatką elewacyjną. Impregnat należy nanosić na podłoże jednolitą, cienka warstwą, uniemożliwiając powstawanie zacieków i niedomalowań. Wszelkie zagłębienia wynikające z rysunku drewna muszą być dokładnie zabezpie¬czone powłoką. Niedopuszczalne jest pozostawia¬nie miejsc niedomalowanych. Tak przygotowaną powierzchnię możesz zostawić do wyschnięcia albo dodatkowo ją postarzyć poprzez przecieranie delikatnie wilgotną gąbką.
Nie stosować na silnie nasłonecznionych fragmentach elewacji. Powierzchnie malowane powinny być chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem przed i ok. 24 h po aplikacji, stosować siatki ochronne na rusztowaniach. Do czasu całkowitego wyschnięcia impregnatu barwiona powierzchnia powinna być chroniona przed kurzem i deszczem.

Efekt naturalnego drewna

Efekt starzonego drewna

Czytaj więcej...