2. Efekt kamienia na elewacji

efekt kamienia
na elewacji

Jak wykonać efekt kamienia na elewacji? - instrukcja krok po kroku

1. Przygotowanie powierzchni

Upewnij się, że podłoże, na które nakładany będzie tynk ATLAS DEKO M TM5, jest stabilne, równe (to bardzo ważne, ponieważ wszelkie nierówności zostaną odwzorowane), czyste i suche.

2. Gruntowanie podłoża

Zagruntuj powierzchnię podkładową masą tynkarską ATLAS CERPLAST w odpowiednim kolorze.

3. Przygotowanie masy tynkarskiej

Kompozycję kruszyw z worka wsyp do wiadra z bazą i dokładnie wymieszaj, używając do tego mieszarki do zapraw (mieszarki wolnoobrotowej z mieszadłem wstęgowym).

4. Nakładanie masy

a) Nakładanie ręczne Nałóż masę na podłoże w warstwie na grubość kruszywa przy pomocy pacy gładkiej ze stali nierdzewnej (standardo- wej lub weneckiej), jednocześnie wygładzając warstwę w jednym kierunku. Pacę prowadź pod jak najmniejszym kątem w celu uniknięcia powstawania drobnych nierówno- ści, tzw. tarki. Nadmiar materiału ściągnij z powrotem do wiadra, przemieszaj.
Uwaga:

Tynk Deko M TM5 zawiera drobne kruszywo. Jeżeli podłoże nie jest idealnie równe, może zajść potrzeba nałożenia drugiej warstwy po 24 godzinach od aplikacji pierwszej.
b) Nakładanie mechaniczne

ETAP I: nakładanie ręczne pierwszej warstwy Za pomocą pacy ze stali nierdzewnej gładkiej (standardowej lub weneckiej) nałóż pierwszą warstwę tynku o grubości kruszywa, jednocześnie wygładzaj ją w jednym kierunku. Pacę prowadź pod jak najmniejszym kątem w celu uniknięcia drobnych nierówności.
ETAP II: nakładanie mechaniczne warstwy właściwej
Rozcieńcz masę wodą (dodatek do 5%) i dokładnie wymieszaj mieszankę do uzyskania jednolitej konsystencji
Po upływie 30-40 minut od nałożenia pierwszej warstwy (ETAP I) natryśnij kolejną warstwę za pomocą kompresora z pistoletem koszowym, stosując dyszę 6 mm (dystans od powierzchni: 1 m, ciśnienie robocze: 1-3 atm). Natryskiwana warstwa ma mieć „delikatną”, przypominającą naturalny kamień fakturę.

Uwaga: Pierwszą warstwę można również nakładać mechanicznie. Pamiętaj o rozcieńczeniu mieszanki wodą (dodatek do 5%)

Dostępne kolory ATLAS DEKO M TM5

Czytaj więcej...