3. Efekt piaskowca na elewacji

efekt piaskowca
na elewacji

Jak wykonać efekt piaskowca na elewacji? - instrukcja krok po kroku

1. Przygotowanie powierzchni

Upewnij się, że podłoże, na które nakładany będzie tynk ATLAS DEKO M TM6, jest stabilne, równe (to bardzo ważne, ponieważ wszelkie nierówności zostaną odwzorowane), czyste i suche.

2. Gruntowanie podłoża

Zagruntuj powierzchnię podkładową masą tynkarską ATLAS CERPLAST.

3. Przygotowanie masy tynkarskiej

Przed przystąpieniem do prac przemieszaj masę w celu osiągnięcia jednolitej konsystencji.

4. Nakładanie masy

Metoda aplikacji zależy od efektu końcowego, który chcemy uzyskać na powierzchni.

aplikacja ręczna
aplikacja mechaniczna
efekt dodatkowy z użyciem szablonu
a) Nakładanie ręczne - efekt trawertynu

Nałóż masę na podłoże w warstwie o grubości 1 mm przy pomocy pacy gładkiej ze stali nierdzewnej (standardowej lub weneckiej), jednocześnie wygładzając warstwę w jednym kierunku. Pacę prowadź pod jak najmniejszym kątem w celu uniknięcia powstawania tzw. tarki. Nadmiar materiału ściągnij z powrotem do wiadra, przemieszaj
Uwaga: Jeżeli podłoże nie jest idealnie równe, rekomendowane jest nałożenie drugiej warstwy po 24 godzinach od aplikacji pierwszej.

b) Nakładanie mechaniczne - efekt piaskowca Rozcieńcz masę wodą (dodatek do 5%). Dokładnie wymieszaj masę do uzyskania jednolitej konsystencji. Nałóż pierwszą warstwę za pomocą kompresora z pistoletem koszowym, stosując dyszę 4 mm. Ciśnienie robocze: 1-3 atm, dystans 1m.
Po upływie 30-40 minut od nałożenia podkładu natryśnij kolejną warstwę, zachowując dystans od powierzchni około 1 m i ciśnienie robocze: 1-3 atm. Natryskiwana warstwa ma mieć „delikatną”, naturalną fakturę kamienia łupanego.
Uwaga: Alternatywnie pierwsza warstwa może być nakładana ręcznie, tak jak opisano to w punkcie 4a.

5. Fakturowanie

W zależności od zamierzonego efektu wygładź nałożoną warstwę tynku lub nadaj podłożu pożądaną fakturę za pomocą pacy lub innych narzędzi.

6. Efekty dodatkowe

Jeżeli chcesz uzyskać efekt wizualny w postaci odwzorowania powierzchni muru z naturalnego kamienia lub cegły, użyj samoprzylepnego szablonu kartonowego. Na zagruntowane masą ATLAS CERPLAST podłoże przyklej arkusze szablonowe jeden obok drugiego. ATLAS CERPLAST będzie imitował spoinę, dlatego wybierz dopasowany kolorystycznie wariant podkładu.
Nałóż tynk, tak jak to opisano w punkcie 4. Bezpośrednio po nałożeniu i ewentualnym wygładzeniu tynku (nie zawsze powierzchnia musi być gładka - może mieć fakturę postarzanej cegły), odklej wszystkie szablony

przykładowe efekty:
efekt cegły: efekt z zastosowaniem szablonu kamienia łupkowego nieregularnych kamieni:
Uwaga: Pamiętaj, że połączenia zarówno szablonu z podłożem, jak i szablonów między sobą muszą być wykonane bardzo dokładnie.

dostępne kolory ATLAS DEKO M TM6

Czytaj więcej...